10 Mart 2017 Cuma

Başak Dolunayı (12 Mart 2017) - Astrolozi


12 Mart günü saat 17:54'te 22 derece Başak burcunda bir Dolunay gerçekleşecek; Balık - Başak aksında Düğümlerin de baş rolde oldukları son gökyüzü fenomeni diyebiliriz. Yaklaşık 1.5 yıldır gökyüzünün vurguladığı bu aks, artık yerini Aslan - Kova aksına çevirecek. 26 Şubat'ta gerçekleşen Güneş Tutulması'nın etkilerini de bu Dolunay ile birlikte yaşamaya başlayacağız; zira Dolunay'ın Yükselen ve Alçalan aksı, Tutulma derecesi ile aynı. Başak burcu hasat demektir. Başak burcunun 3. dekanında Ay pek rahat etmez; kırılganlık, alınganlık ve endişelere neden olabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da uyanmasına sesbebiyet verebilir. Genel olarak Başak dolunaylarının hastabakıcıları, iyileşme süreçlerini tarif ettiği söylenir. Dolayısı ile eğer bu Dolunay haritalarınızda keskin dokunuşlar yapıyorsa; kendinize önümüzdeki 27 Mart Yeniay'ına kadar özen göstermeniz önem arzedecektir. Tabii bu sadece medikal anlamda anlaşılmamalı; bizleri hasta hissedecek kadar hüsranlara sürükleyebilir, sevgi ve ilgi açlığı artabilir. Bu da bizleri ilaçlara, alkole ya da başka maddelere itebilir. Kontrolü kaybetmemeye ve en ufak günlük bir detayda bile agresyon yükselebileceğinden, emin olun hepimizin gerçekten bahar temizliğine ihtiyacı olacak görünüyor.

Haritanın ruhunu, ana misyonunu anlamak için Sabit Yıldızlara bakmamız gerekecek;

Alioth / Asc (Mars karakterinde) - yıkıcılık, agresyon, arkadaşlarla gelişebilecek şanssızlıklar olumsuzluklar, transportasyon ya da nakliyede yaşanabilecek olumsuzluklar

Thuban / Asc (Satürn, Mars, Jüpiter karakterinde) - yangınlara ve ölümlere neden olabildiği gibi hazineleri, maliyeyi kısacası para ile ilgili iş yapanları anlatmakta. Bazı kaynaklara göre madenleri de ifade ediyor.

Denebola / Dolunay (Uranüs, Satürn, Venüs karakterinde) ülkemiz için önem arzeden bir yıldız; zira bu yıldızın etkisindeki tutulmalar sonucu genelde ülkemizde darbe türü olaylar yaşanmış. Aslan'ın kuyruğu; geçmiş deneyimleri bilgelik ve farkındalıkla ele alma şartı ile Aslan'ın gücü elde edilebilir. Ülkeler Astrolojisi'nde felaketlere, şanssızlıklara, ayaklanmalara neden olan bir yıldız. Ay ile birleştiğinde göz problemlerine, hastalıklarına, vizyon darlığına neden olabiliyor. Kaba saba davranışlara, rezaletlere, harabelere, şiddet içeren olaylara, hayati organlarla ilgili sorunlara yol açıyor. Kazalar, hizmet sektöründe kayıplar, halk ayaklanmaları, boşanmalara, ayrılıklar da konuları arasında. Genel kanıya ters düşen ya da toplumun fikirleriyle zıtlaşan, bu yüzden de idam edilmeye ya da idam etmeye açık kişileri temsil etmekte. Genel kavram ve kurallara aykırılık ve genel kabul görülenin dışındalığa, dünyayı herkesten farklı görmeye işaret etmekte. Uzlaşmacı olmamak, başkalarından farklı fikirler ortaya koymak söz konusu. Bu farklı fikirler ise sürtüşmeleri beraberinde getirir. İlla fikir değiştirmek gerekmese de bunun farkında olmak ve diğerlerinin sözlerini dinlemek fayda getirebilir (Brady)

Alkes / Dolunay (Venüs, Merkür kararkterinde) - stratejik zeka veren bir yıldız ancak beklenmedik dramatik olayları da beraberinde getirebiliyor, değişken zamanları anlatmakta. Mutsuzluklara neden olabileceği gibi sanatsal özelliklerimizi, yaratıcılığımızı kullanmamız gerektiğini öğütlemekte. Ekolojik konuların önem kazanmasına doğa sevgisinin yükselmesine neden oluyor; bir konunun kalbine inmeyi ifade ediyor. Genellikle tarihte Katoliklerle ilgili konuları da temsil ettiği söylenmekte.

Azelfafage / Merkür (Dolunay yön.) (Venüs, Merkür karakterinde) - baştan çıkarıcı aşk hikayelerini, evliliği ve aşk çocuklarını anlatan bir yıldız. Ancak bunun yanında zina ve evlilik dışı çocukları da ifade etmekte. Kuğu takımyıldızı genellikle güzellikle ifade edilmekte; dolayısı ile sanatsal konuları özellikle baleyi temsil edebiliyor. Suya ya da denize yükselen bir ilgi verebiliyor.

Markab / Güneş (Mars, Merkür karakterinde) - Dramatik olaylara neden olabilen bir yıldız; patlamalar, yangınlar, yaralanmalar ifade ettikleri arasında. Kriz yönetiminin şart olduğunu tavsiye etmekte zira baskı altına girebileceğimizi anlatıyor.

Haritanın Yükselen derecesinin Antiscia'sı direkt olarak Uranüs'e ve tabii Contraantiscia'sı da Jüpiter'i işaret etmekte; Vesta'yı da dahil edersek aynen Güneş Tutulmasında olduğu gibi Büyük Kare açı kalıbına oluşturan gezegenler bunlar. Ayrıca Vesta / Uranüs karesi ve Ay / Satürn karesi arasında Rosetta açı kalıbı mevcut. Bunun yanında da Asc / Juno / Ceres Büyük üçgeninin Şans Noktası ile Uçurtma açı kalıbına dönüştüğünü görebiliyoruz. Kısacası oldukça aktif bir harita ile karşı karşıyayız. Hava grubunda ise Jüpiter'in singleton olması, Dolunay yöneticisine oldukça fazla görev yüklemekte, yani Merkür'e. Merkür bu arada Venüs'ün yüceldiği derecede, sanki geri giden Venüs'e destek verircesine ilişkilerde kafanı çalıştır, rasyonel düşün buyuruyor. Merkür'ün görünenin ardındaki bu yükü, zihinsel yorgunluklara, günlük trafiğimizin artmasına, tabii bunların sonucunda fiziksel ve duygusal rahatsızlıkları arttırabilir. Ev ya da spor kazaları, hastane, doktor ziyaretleri çoğalabilir. Birçok detayla uğraşmak zorunda kalacağımızdan ana resmi kaçırabiliriz; konsantrasyonumuza dikkat etmeliyiz.

Çoğumuzun yaşamında son 1.5 yıldır büyük değişimler oldu, hala da olmaya devam ediyor. Artan yenilik ve özgürlük dürtüsü ile baharın yaklaştığını anlayabiliriz.  Ancak bu kez şartları kontrol ettiğimizi zannederken aslında yanıldığımıza şahit olacağız. Dolunay'ın 1. evdeki duruşu ile en yakınımızdakilerin, ilişkilerimizin, sağlığımızın ve kendimizle ilgili konuların öne çıkması muhtemel. Bunlar hızlı gelişmeler olacak, bol aktivasyon yaşayacağız. Eğer ilişkilerde sorun varsa, dramatik gelişmeler yaşanabilir, tansiyon artabilir. Yeni şartlara ayak uydurmakta zorluk çekebiliriz. Söz düelloları, söz sataşmaları oluşabilir; aman sakın Jüpiter'in singleton olması nedeniyle karşımızdakileri bilgimizle dövüp, egomuzu kabartmaya çalışmayalım. Dolunay ve Pluto üçgeni harika görünüyor; sezgilerimizi kullanmayı, empati kurmayı sakın kenara atmayalım. Duygusal transformasyonlar yaşayacağız; eğer yeni ilişkiler söz konusu ise duygusal ve karmik bağların da kuvvetli olacağını söylemeliyim. Kafamızı karıştıran konular ki bu aralar artabilir, araştırma isteğimizi kabartacak. Hedef şaşırtacak sorunlar oluşabilir tabii dedik ya Asc Antiscia derecesi Uranüs ile kavuşumda. İlişkilerimizi didik didik edebiliriz tabii; düşmanlıklar, sorunlar çok daha görünür olacak. Nezaket göstermekte, affetmekte zorlanabiliriz. Kazanımlarımızla ilgili olarak örneğin kredi, vergi, ortak gelirler, sigorta vs gibi konularda hızlı gelişmeler yaşanabilir. Yaşamlarımızda kontrol gücünü en derinlerimizde hissedeceğiz; kişisel ya da kariyerimizle ilgili sorunlarımızı rahatlıkla çözebilecek irade bizi bekliyor olacak. Stres içeren durumlar hem taraflar arasında hem de bizi iki yana çeken duygular arasında büyüyebilir, dramatik bir hal alabilir. Acele ve telaş içinde endişeler nedeniyle iyice plan yapmadan çaresizliklerimizle uğraşmak ise sadece tansiyonu arttıracaktır. Detaylarla ince ince uğraşmak, her satır arasına bir uzman gibi eğilerek ilgilenmek, güçlü yönetim becerisi ve strateji yeteneği ile bu tansiyonları azaltma fırsatları bulabiliriz. Her çözüm, içsel değişime neden olacağı gibi gerçek yaşamlarda da hızlıca etkileri gösterecektir.


Toleranslarımızın sınırlarına değeceğiz. Aşırı verici mi davrandık, hep diğerlerinin beklentilerine göre mi hareket ettik ? Tüm bu detayları her türlü ilişki şeklinde ister evlilik, ister arkadaşlık ister ortaklık deyin ince eleyip sık dokuyacağız. Belki bu kez artık ipleri ele almak gerekecek. Ayrılıklar ya da barışmalar adına net kararlar verilecek. Diğerinin üzerine çizik atmak pek bir kolaylaşacak. Soğuk ve ciddi muhabbetlerin artacağı gibi gergin ve stresli zamanlara da hazır olalım. Yeni başlayan ilişkilerde ise bol bol dedikodu, endişe ve güvensizlikler oluşabilir. Bazı blokajlarımızı çözebilmek adına yüzleşmeler yaşayacağız. Uyanış için bu kez biraz sert hatlı bir kavşaktayız. Teknoloji, telekommunikasyon ile olan ilişkilerimiz artacak hatta 7/24 hale gelecek gelişmeler yaşayabiliriz. Haberler bizleri esir alabilir hatta işlerimizi ihmal edebiliriz. Bilişim konuları, sağlık hizmetleri, işçiler memurlar, sanatsal faaliyetler, sınır komşularımız gündeme gelebilir. Yazarlar, medya, basın mercek altına alınabilir. Siber saldırılar oluşabilir. Kredi kartı kullanırken özellikle internet üzerinde çok dikkatli olmamız gereken bir süreç var önümüzde. Özgürlüklerle ilgili mücadeleler, kadın hakları ile ilgili gelişmeler, adalet, kamu kuruluşları, adalet alanlarında kafa karıştırıcı sorgulayıcı haberler duyabiliriz. Her alanda güven teması sorgulanabilir. Alınganlıkların, güçlü savunma mekanizmalarını nasıl harekete geçireceğine tanık olacağız. Umutsuzluk, pişmanlık, stres ve kıskançlık artacağından bu dönemi iyi yönetebilenler büyük başarılar elde edecekler. Öfkeye yenilmek, özgüvensilikler arasında kaybolma ise ilişkilerde bocalamayı da beraberinde getirecek. Günlük yaşamda kontrolümüzü kaybetmemeye dikkat edelim.

Kişisel özgürlük ve heyecan arayışı artacağından, önümüze çıkacak engellere de isyan dürtüsü yükselebilir. Çarşı herşeye karşı tadında kendimizi kısıtlanmış hissetmek, özgürlük duygularını kamçılayacak. Yeni olan için eskiyi benzin döküp yakmak isteyeceğiz. Haydi değiştirdik, çok bi özgürleştik diyelim.. Bu kez de ayak uydurmakta zorlanabiliriz.  Ev, evlilik, kardeşler, komşular, kariyer, iş ortamı, eğitim vs alanlarında değişime neden olan şartlar maddi olarak da bu aralar bizleri zorlayabilir. Problemleri, sorunları, yanlış gördüklerimizi artık görmemezlikten gelmek yerine "Kral çıplakkk!!" diye bağırmak isteyeceğiz. İçimize Pluto kaçmış gibi güçlü hissedeceğimizden ne olur sorumluluklarımızı bir kenara atmayalım. Yeni duygusal bağlar kurulabilir; var olanda ise barışcıl çözümler oluşturmak adına akılcıl, rasyonel yollara başvuralım. Değişimleri iyi yönetebilirsek daha da güç kazanacağız. 

Dünyada bazı doğal afetler, demiryolu, havayolu ve trafik kazaları, depremler oluşabilir. Suikastlar duyabiliriz. Paranoyalar, psikolojik sorunlarda artış, depresyonu besleyecek gelişmeler yaşanabilir. Ülke haritamızda ise 4/10 aksında gerçekleşecek Dolunay oldukça önemli; milli konular, inşaat sektörü, madenlerimiz, tarım ve tarım ürünlerimiz, muhalefet partilerimiz ve yöneticilerimiz, iktidar partisi başlıklarının öne çıkması muhtemel. Önümüzdeki referandumla ilgili şaşırtıcı, irrite edici gelişmeler yaşanabilir, güvenlik sorunları oluşabilir. Bazı bilgilerin deşifre olması ve gündemi meşgul edebileceği muhtemel. Toprak bütünlüğümüzü ilgilendiren konularda gelişmeler olabileceği gibi, sporla ilgili belki önemli kluplerimizden biri hakkında ilginç gelişmeler yaşanabilir. 

Dolunay'ın etkili olacağı önümüzdeki 15 günlük süreçte her konuda açık ve dürüst olmak, diğerlerini eleştirmek yerine belki çuvaldızı kendimize batırmak ve üzerimize düşeni yaparak şimdiye kadar ifade edemediklerimizi dile getirebilmek, yükselecek agresyonu, tansiyonu dengeleyecektir. Halledebileceklerimiz bu kez içsel değil, kişilerle ilgili.. İçimizde sorunları sıkıştırmak yerine akılcı yoldan müzakerelere girişmek ve yapmanız gerekeni artık yapmak en doğrusu olacak. Telaşa aceleye gerek yok, inanın.. Acele giden ecele gider.. Kaza tehlikesi içeren bir dolunay var önümüzde. Sakin olmak ancak son derece yaratıcı davranmak gerek.. Sezgilerinize güvenerek ilerlemeyi de aklın yanında ihmal etmeyin..


Zerrin Zindancıoğlu, ASA, MAPAI


3 yorum:

  1. Çok teşekkürler emeğinize bilginize sağlık muhteşemsiniz sevgilerimle.

    YanıtlaSil
  2. 2 gündür duygusal tıramva yaşıyorum.Hayırlısı olur İnşallah emeğinize bileginize sağlık

    YanıtlaSil