17 Ekim 2018 Çarşamba

Boğa Dolunayı (24 Ekim 2018) - Astrolozi


24 Ekim günü saat 19:45'te 1 derece Boğa burcunda Dolunay netleşecek; Ay Duraklarından Şarteyn'de gerçekleşecek bu fenomen için kayıtlar, eskilerce olumsuz kabul gördüğü ve yeni işler için başlangıçların tavsiye edilmediği bir süreç olduğu yazılı. Mecbur kalmadıkça hiç bir iş yapılmaması önerilen bu bölge için eğer Mars bu derecelerde ise kavgalara ve yaralanmalara işaret edebileceği hatta Ay'ın Mars ile kavuşumu söz konusu ise yangın tehlikesi oluşabileceği not düşülmüş. Son günlerdeki doğa ve fabrikalardaki yangınları göz önüne alırsak, bu bölgedeki Uranüs'ün pek masum olmadığını söyleyebiliriz ki Mars da Mayıs ayından beri Uranüs kontrolü altında. Boğa burcunun 1. dekanatındaki bu alanda Ay'ın gücü nedeniyle aile ile ilgili konularda artış görülebilir; bağımlı olduğumuz duyguların sorumluluklarını almak önemli hale gelecektir. Ay'ın güçlü olması gayrimenkul piyasasını da ifade edebilir ki bu süreçte bu alana yatırım yapmak isteyenler ya da bu alanda önemli yeni değişimler oluşabilir. Akıcı bir enerji sergileyecek olan Ay, nedeniyle herşey yolunda gibi hissedebilir ancak bu enerji altında tembelleşilebilir. Bu da rahatlığı bozacak olan karşı kuvvetin güç kazanmasına yol açabilir. Bir süredir, yaşamın bizi alıştırmış göründüğü olumsuzlukları hatırlatıcı çomak görevi gibi düşünmekte yarar var. Dolunay'ın Antiscia derecesi ilginçtir ki 28 Aslan ki bu da bana 21 Ağustos 2017 Güneş tutulmasını Uranüs üçgenini ve Venüs karesini anımsattı. Tabii artık herkes biliyor ki, 28 derece Aslan, D. Trump'ın yükselen derecesi. Dolayısı ile Trump'ın oldukça çok konuşulacağı bir sürece adım atarken Dolunay'ın ülkemiz Güneş derecesine karşıt yapması ile ülkemiz liderlerinin de söz konusu olacağını net olarak söyleyebiliriz. 1. dekan Boğa burcu nedeniyle sınırlar, toprak bütünlüğü önemli konular haline gelecektir. Liderlerinin ilişkileri didiklenebilir hatta bugüne kadar saklanan bazı skandallar gündeme gelebilir. İstanbul'daki yeni havaalanı ile ilgili sıradışı gelişmeler ortaya çıkabilir, manşetlerde haber olarak görülebilir. Brunson davasının yorumları, kritikleri daha sona erecek gibi görünmemekte. 2 derece Kova burcunda, 8. evinin yöneticisi Merkür'ü bulunan Suudi Arabistan doğum haritası da tetiklenmiş olacak. Kaybolan gaezetecinin cinayete kurban gittiği yolunda gerçekler kendini görünür yapacaktır. Ekonomik olarak yaşanan dengesizliklerin alınan mı yoksa alınmayan kararlardan mı kaynaklandığı bir süreç olabilir. Sanayi, inşaat ve sağlık sektörü manşetlere yerleşebilir ve ortaklı olan yapılarda önemli değişimler arifesinde olabiliriz. Boğa ve Akrep ayrıca Kova - Aslan aksındaki Düğümlerle oluşan Büyük Kare formunun toprak grubunda olması ve su ağırlıklı dolunay haritası sebebiyle bazı doğal afetlere de işaret edebilir ki heyelanlar, deprem, deniz kazaları, sel gibi felaketlerin devam etmesi söz konusu diyebiliriz.

Gelelim biraz teknik ve mitolojik bilgilere;
Dolunay derecesi ile Mirach yıldızı pek yakınlar; Andromeda takım yıldızı.
Andromeda, annesi Cassiopeia'nın kibirli dilinden ötürü kayalara zincirlenerek ceazalandırılmış kızıdır; Zincirli Kadın olarak da bulunduğu bölge adlandırılır. Cassiopeia, kızının Neptün'ün perilerinden bile güzel olduğunu savunmuş ve Neptün'ün hışmına uğramış. Neptün'ün yatışması için Andromeda'yı zincire vurmuşlar. Andromeda'nın kocası, cesur Perseus ise karısını mertlik göstererek zincirlerden kurtarmış. Bu hikaye Andromeda'nın kuvvetli, mert ve başarılı bir eşe sahip olduğunun ifadesidir.
Mirach, şans veren bir yıldız olarak kabul görmüş; tanınma ve ilişkilerde başarı etkisi var.
Robson, bu yıldız için "Kişisel güzellik, parlak zeka, yuva ve aile sevgisi, büyük sadakat, yardımseverlik, bağışlama, mutlu evlilik, ün, servet ve bir işin üstesinden gelmek" der.
Ebertin ise, Mirach'ın yaratıcılığına vurgu yapar, "bir çok ilgi alanı, ilham almak, sanatsal yaratıcılık, fedakarlık, neşe, mutlu ilişkiler" ifadesi kullanır.
Ancak Ay ve Uranüs ile beraberlikleri için, iç savaşlar, onur kırılması, karşı cinsle anlaşmazlıklar ve münakaşaların yanı sıra dengesizliklere, cinnete, gizli çıkarlara, hayal kırıklıklarına, tuhaf ve şiddetli ölümlere, kötü suçlara (Charles Manson) işaret ettiği söylenir. Hatta Mirach ve Ay birlikteliklerinde cinsel tacizler, cinsel haberler, skandallar görülmüş.

Tüm bunların yanı sıra Balina (Cetus) takım yıldızından Mira da bu bölgeye çok yakın; Ebertin bu yıldız için, eğer olumlu bir Satürn açısı varsa, ki var, zor problemlerin üstesinden gelme başarısına işaret ettiğini savunmuş, çok yönlülük, azim, dayanıklılık verir demiş. Anck olumsuz açılarda başarısızlıklara fiyaskolara, düşmanlığa ve Ay ile birlikte melankoliye neden olabilirmiş. Hitler'in Güneş'i ile kavuşumda olan yıldızın intiharlara neden olabileceği de söylenir. 

Asc derecesinde ise Menkib'i görüyoruz ki; düşünmeden hareket etme, hızlı adım atmadan dolayı problem yaşama, demek ve Pluto ile 9. ev bölgesinden 135lik bir açı ile haritada yer almakta. Yurtdışı, eğitim, sosyal medya, hukuk alanlarında bazı sorunlara işaret edebileceğini söyleyebiliriz; sakinlik ve sabır öğütleyen bir yıldız.


Dolunay haritasında, Ay Düğümleri, Uranüs, Venüs, Ay, Güneş arasında Büyük Kare formu göze çarpıyor ki ayrıca Akrep alanında Güneş, Merkür, Venüs ve Jüpiter bir yoğunluk oluşturmakta. Çılgınlıkları, delilikleri, geleneksel olmayanları, asileri, isyancıları ortaya çıkaracak etkiler altındayız. Şok gelişmelere ve büyük öfkelere neden olabilir bu süreç. Uranüs, gerçeği anlatır; çoğumuz kabul etmekte zorlandığımız ama gerçek olduğunu bildiğimiz şeyleri söylerken bulacak kendini. Şu anki durumdan huzursuzluk duyma hali, gelecek planlarımza odaklanmamıza yol açabilir. Boğa burcu biriktirdiklerine çok anlamlar yükler, bırakmakta zorlanır ve bunların büyümesine sabır göstermiş olabilir. Şimdi bu eski enerjiyi serbest bırakmalıyız. Akrep madde dünyasında hiçbir şeyin sonsuz olmadığını bilir; bu yüzden de durumların en derinine, gerçeğe, köküne ulaşmayı ister. Bu Dolunay bize eğer köklerimizin yeterince derinde ve kuvvetli olması halinde, yapraklarımız düşse de, çiçeklerimiz solsa da, sonradan en azından tekrar toprağa ekilebilir olduğunu gösterecek. Yaşamın doğal döngülerine gerçekten güvenmek bu süreçte çok ama çok önemli. 

Uranüs her zaman bağımlılıklarından kurtulma getirir. Sizi güvensiz kılan, zayıflatan, eğer bir ilişki ya da maddi konular ne ise Uranüz sizlere gösterecek. Retro Venüs daha önce de bu sorunlarla karşılaştığımızı söylüyor aslında. Mart 2018 sonunda 2 gezegen kavuştu ve Eylül 2018 ortasında Uranüs ve Venüs karşıtlığı kesinleşti. Bu zamanlarda gözümüze batan bazı gelişmeler yaşamış olabilirsiniz. Şimdi ise bir tekrar yaşayacağız ve Ekim ay sonuna kadar da bu belirgin olacak. Şimdi bu kurtuluş çağrısına kulak vermeli ve gereğini yapmalıyız. Yıkıcı bir sonlanma ya da sıradışı fayda sağlayacak bir hediye olarak kendini gösterebilir bu etkiler; zira söz konusu Uranüs. Tekrarlıyorum, 13 Eylül'den beri kendini göstermiş olabilir. Düğümlerle kareler bunların çok önem arzedeceğinin de işareti ki Temmuz ayı sonundaki 27 Temmuz Ay Tutulmasında da bu etkiler vardı; işte bir kopya daha (Uranüs ve Düğümler karesi). Daha önce de halletme şansımız olmuş. Şimdi ise 30 Ekim'de tekrarlanacak bu etki. İstediğiniz, svediğiniz bir şey sizi ilerlemekten alıkoymuş olabilir ya da artık biliyorsunuzdur ki bir şeyi her ne olursa olsun yapmanız gerek. Ancak böyle ilerleyeceğinizi iç sesiniz size söylüyordur ama siz kulak vermiyor ya da güvenmiyorsunuzdur.. Değerleriniz, lerlemenizi destekledi mi? İstediğiniz, sevdiğiniz bir şeye sabır gösterebiliyor musunuz ya da iplerin artık kopması mı gerekiyor? Kova Güney Düğüm geçmişi, bitmişi anlatıyor; ayrılarak, yabancılaşarak, isyan ederek Kuzey Düğüm'e ilerlemek lazım. Düğüm yöneticileri Güneş ve Uranüs, bu kez biribirine karşıtlar; önemli bir etkileşim. Önemli bir kavşak ki Hekate asteroidi de bu kavşakları anlatır; Başak burcundaki Hekate Dolunay'a 135'lik bir açıda. İleride kendinizle gurur duyabilecek, ışığa adım atmayı seçebileceğiniz bir noktadasınz (Güneş). Kibirle değil ama ayağa kalkıp kendinizi ortaya koymalısınız. Satürn üçgeni, kuralları izlerseniz, odağa sadık kalırsanız, bu değişimleri yaşamınıza entegre edebilirsiniz diyor. Uranüs ve Satürn üçgenleri yepyeni oyun kuralları demek ve üçgen açı doğal akışı temsil eder; zaten olması gereken oluyor kısacası. Neler olduğuna, değiştiğine odaklanmamız gerekecek. İşimize, hedeflerimize, değer verdiğimiz her ne ise sadece ona.

Dolunaylar içgüdülerin yoğunlaştığı zamanlar ki bu kez daha da kuvvetli bu etki; ilişkiler açısından heyecan verici değişimler, tutarsızlıklar, maddi aşanda ise çalkantılar ve radikal kararlar öne çıkabilir. Beklenmedik değişimler fırsatlara, güvenceye ve bonus durumlara işaret edebilir ancak ilk başta bunu nitelendirmekte zorlanabiliriz. Çözümler bar, beklenmedik iş fırsatları var yeni aşklar var ama mali açıdan kırılgan enerjiler soz konusu. Satürn'ü dikkatli ve odaklanmış, disiplinli kullanan başarı elde edecek. İlişkiler konusunda sezgilerinizi iyi kullanın, tarafsız olun. Aşk ve tüm ilişki tiplerinde belirsizlikler oluşabilir. Bekarsanız şaşırtıcı, sıradışı tanışmalar, garip gelişmeler yaşanabilir ama istikrarsızlık ve kısa vade göz önünde bulundurulmalı. İnternet aşkları bu dönemde yoğunlaşabilir. Eğer beraberliğiniz varsa beklenmedik olaylar, flörtöz bir durum, ilişki deneyimi, dramatik bir gelişme ve sonucunda ayrılıklar oluşabilir, dikkat. Yüksek ve hırslı parasal arzular kumarvari girişimleri hızlandırabilir; bu da yanlış yatırımlara yol açabilir. İnternet üzerinden alışverişlere bu süreçte dikkat edilmeli. Bazılarımız önümüzdeki 15 gün kendilerini sevdiklerinden uzaklaşmış, izole hissedebilirler. Sevgi, şefkat ve ilgi ihtiyacı yükselecek hatta bu yönde diğerlerini yargılayıcı tavırlar göze batacak. Bu duygusal anaforlar, şekere düşkünlük, eymek, ilaç, alkol ya da alışverişe kendimizi vurma gibi etkilere neden olabilir. Arkadaş, yandaş ihtiyacımız artacak. Öğrenci - öğretmen, ya da yaş farkı bulunan ilişkiler gündeme gelebilir. Sevdiklerinizi mutlu etmek için yapacağınız yaratıcılık içeren değişimler mutluluğu beraberinde getirebilir. Para ile ilgili olarak da klasik yöntemlerden vazgeçmemekte yarar var, muhafazakar yatırımlar örn. gayrimenkul, antika, sanat eserleri vs. uzun vadede başarı vaadedecek. Bir omuzda ağlayabilmek bizleri çok rahatlatacak. Tavsiye almak, akıl danışmak işimizi kolaylaştırabilir. Sağduyu ve sabır, önemli kararlar ile ilgili olarak şart olacak.

Güven aradığınız noktalar, aslında şimdi sağlam zeminde oturmuyor ki az önce bahsettiğim gibi bunlar kendilerini önceden de göstermiş olmalı. Yaşamın bir şartı olan değişim zamanları başındayız. Temel problem, kendimizi maddi, dünyevi şeylerle değerlendirmemiz. Kim olduğumuzu kabul ettiğimizde, dış dünyada huzuru bulmak, içsel dengeyi sağlamak mümkün olacak. Ancak bizler her nedense, sadece bizlere öğretilenler doğruymuş gibi, kendimizle bağımızı kaybettik ve diğerlerine, dış dünyaya odaklandık. 12. ev Uranüs'ü insanı kendine döndürebilir, farketmesini sağlar; bir uyanıştır. Bu uyanış ile insanoğlunun madde ile olan bağlantısını yeniden düzenler hatta "reset"ler. Bağımlılığınız bir ilişkiye mi, paraya mı, keyife mi? Hepsini bir kenara bırakıp, geri giden Venüs'ün emrettiği gibi kendi özdeğerimizin farkına varmakta anahtar. Biz değersiz isek, diğerleri de değersizce davranız, biz madde gibi görüyorsak diğerleri de madde gibi görecek, biz sevgi ile çiçekleri uyandırırsak, sevgi tohumları ekersek, yepyeni rengarenk bir çiçek açacaktır kalbimizde; yeni bir sayfaya, yeni bir hayata merhaba diyerek.. 


Zerrin Zindancıoğlu
ASA, MAPAI, ISAR Cap


3 yorum: