23 Mayıs 2018 Çarşamba

Yay Dolunayı (29 Mayıs 2018) - Astrolozi


29 Mayıs 2018, saat 17:20 de, Yay burcunun 8. derecesinde Güneş ve Ay karşıtlığı yaşanacak.. Ay Duraklarından Kalp'te olacak bu etkileşim, hem olumlu hem de olumsuz bir dönem olarak kabul görmüş. Saç dökülmesi, zayıf bir sağlık, karaciğer hastalıkları hatta çocukların sarılık hastalıkları açısından önem arzedebilir, denmiş. 8 derece Yay burcuna, kızıl dev yıldız Antares (10 derece Yay burcu) oldukça yakın.. Yıldızın gücü ve önemi sebebiyle 1 - 1.5 derece aralığı kabul edebiliriz; tam karşısında düşen Güneş derecesine de Aldebaran yıldızı çok yakın. Persler yani İranlılar tarafından tarih boyunca oldukça önem verilmiş bu yıldızlara. Bunlar gündönümlerini, ekinoksları yani mevsimsel günleri belirtirlermiş. Önemli ana aksların yani ekinokslar ve soltistlerin oluşturduğu haç köşelerini belirlermiş. Ancak tarih boyunca 72 yılda bir gerçekleşen gökyüzündeki 1 derecelik kayma nedeniyle yani presesyon, mevsimleri ve gündönümlerini belirleyen bu dereceler değişmiş. Ama bu dört noktayı belirleyen 4 Kraliyet yıldızı halen daha özellikle astrolojik açıdan önem arzetmekte. Fomalhaut ve Regulus'un yanı sıra, Yay Dolunay'ında sahnede olacak Antares ve Aldebaran işte bu 4 yıldız. Antares, Akrep'in kalbini temsil ediyor Aldebaran'da Boğa'nın gözünü ve bu eksene tarih boyunca militan eksen adı konmuş. Hatta bu rekabetçi, muhalif enerjiler arasında kazananın tüm parsayı götürebileceği ve kaybedenin de çok büyük zarara uğrayacağı söylenmiş. Antares kırmızımsı yani ateş gibi ve zümrüt yeşili de ikizi var; ikili yıldız. Az sonra anlamında genişçe bahsedeceğim, zira önümüzdeki sürece özelliklerini mutlaka taşıyacaktır.

Söz konusu Perslerin Kraliyet Yıldızları;
* Fomalhaut (melek) Kova takımyıldızında
* Regulus (aslan) Aslan takımyıldızında
* Aldebaran (boğa) Boğa takımyıldızında
* Antares (kartal) Akrep takımyıldızında

Bu 4 yıldız, 4 baş meleği, 4 yönü, 4 mevsimi anlatır. Bir kaç yıl geri gidersek, 24 Ağustos 2016 tarihinde sabah 4 sularında bu derecede kavuşan Satürn ve Mars etkisi altında Fırat kalkanı operasyonunun başladığını anımsayabiliriz; kavuşum tam olarak 9:58 Yay derecesinde idi. Güçlü bir kavuşumdu. Malum Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in haritalarında 8 derece Yay burcunda Ay ve Mars kavuşumları var. Yay burcunun 1. dekanı için ise Austin Coppock "zehirli  ok" adını vermiş. Bazı salgın hastalıklara da işaret edebilir tabii. Bu bölge Ay için fazla dürtüsel değil neyse ki. Dolayısı ile hedeflerimizden tam olarak emin olmadıkça harekete geçmek istemeyebiliriz. Evet Ay burada hızlı ve nazik; ama tam karşısında da toynaklı Boğa ile Güneş'in enerjisi bulunuyor. Bu durum rekabetçi enerjilere işaret ediyor. Mitolojik bazı kayıtlarda gökyüzünün bu bölgesi, çimlerin arasındaki zehirli yılan olarak tarif edilmiş. Yani kışkırtıcı enerjilerden, dönüşüm yaratma isteğinden bahsetsek yanlış olmaz.

Antares, R. Ebertin'e göre Mars ve Jüpiter doğasında ve insanı kavgacı, huzursuz yapar. Askeri olaylar için önemli, ayrıca zihinsel uyanıklık, stratejik yetenekler, cesaret ve diğerlerini yüreklendirme konusunda önem arzediyor.
Antares, V. Robson'a göre popülerlik, geniş görüş, değişimler, güçlü ve destekleyici arkadaşlar ve çevre, zenginlik, iktidar, şeref, şiddete meyil, hastalıklar, boğulma ve suikastlere işaret edebiliyor; işler ve yerel konular açısından da olumlu etkiler vermekte. Bilim, metafizik, felsefe, dini görüşleri değiştirme gibi etkilerin yanı sıra duygusal kargaşalar ve dramla yüzleşmeye neden olabiliyor. Aile meselelerine, milli konulara veya sağlık sorunlarına takıntı yaratabiliyor. Bu etki altında suç işlendiğinde, altında hırs ve ihtiras aranmalı denmiş. Oldukça tahrikçi, savaşçı, kavgacı, saldırgan bir enerji hatta şeytanın avukatlığından bile bahsedilebilir. Kışkırtıcı, alaycı ve alevlerden gelen anka kuşu gibi, ayrıca ortalığı da karıştırıcı bir enerji. Kraliyet yıldızı olduğundan dünya çapında etki verebilir. Hırs kontrol edilemezse, acımasızlık öne çıkar. B. Brady, bu yıldızın kişinin kendi içinde çözülmesine de neden olabileceğini vurgulamış. Temiz bir yaşam ve ölüm deneyiminden geçerek başarı elde etmeyi de anlatabilir demiş; sanki yeniden doğum gibi. Her ne olursa olsun olumlu ya da olumsuz, enerjiler çok yoğun olduğu gibi ve mitolojik olarak da incelendiğinde sembolü her zaman, ister seçiminiz olsun ya da olmasın, aşırı uçlar, olmuş.
Aldebaran'ı da katarsak, iki yıldızın bir araya gelmesi çok güçlü bir enerji verecektir diyebiliriz. Yaşamlarda büyük düşüşlerden, al aşağı olmalardan ama düşüşten sonra toparlanmalardan ve azim, kararlılıkla en üst seviyeye çıkmalardan bahsedilebilir. Antares'in kırmızı rengi marsiyen bir etki; küresel anlamda savaşa ve şavaşçı, saldırgan bir siyasete işaret edebilir. Dr. E. Morse; "bu iki yıldız liderlerin haritalarında ya da ülkelerde mevcut ise, bu ya savaşın başlangıç tarihini temsil edebilir" der, "bir tarafın toptan ve ezici yenilgisinden önce de barış kendini göstermez. Bu etkiler, dünya ölçeğinde, büyük oranda tırmanan bir savaş işaretidir." demiş.

Evet dünya genelinde pek hayırlı işaretler değil bunlar; biz biraz kişisel etkilerden bahsedelim o zaman..
Dolunaylar, bazı şeyleri yaşamlarımızdan arındırmaya yararlar. Kontrol sağladığımız takdirde, diğerlerinin üzerimizde baskı oluşturmasının önüne geçebiliriz. Pişmanlık duyduğumuz her ne varsa, yürümeyen ilişkiler söz konusu ise hayatlarımızdan çıkarabiliriz. Dolunay süreçleri de bu etkileri ışığı ile görünür hale getirir.

Tutku, hırs ve kararlılıkla çalışmak için coşku hissedeceğiz, istekli olacağız önümüzdeki 15 gün. Güçbirlikleri oluşturmak, kooperasyon sağlamak aslında başarıyı ve tanınmayı, kabul görmeyi besleyecek. Yeni ekipler, gruplar, dostlar, partnerler edinmek için uygun bir süreç. Cesaret, aile, çevre, milli konular için mücadele vermek ve istekli olmak mümkün. Egosal tatminler ve sorumluluklar arasında denge sağlamamız gerekecek. Facies kavuşumlu Satürn etkisi ile işlerimiz biraz yokuşa sürülebilir. Cesur riskler almadan önce 2 kere düşünmek ve sabır göstermek gerekebilir. Güneş ve Satürn arasındaki rahatsız edici görünüm nedeniyle, dengeler bozulabilir; pervasızlıklara, saygısızlıklara ve toyluklara dikkat etmekte yarar var. Sonuç ne olursa olsun, saldırmaya ve istediğimizi el etme isteğine devam arzusu duyacağız. Olgun ve tecrübeli kişilerin sözlerine kulak verin, tarihten, geçmiş tecrübelerden ders çıkarın; bu çok önemli hale gelecek. Yok ben bilirimci davranışla yola çıkıyorsanız, vay halinize.. Bir yarışmada gibi rekabetçi, güçlü muhalefet etkisi barındırıyor görünümler. Kazananlar büyük kazanacak; ama kaybedenler de çok büyük kaybedecek.

İlginç açılar var haritada; örneğin Tanrı'nın parmağı dediğimiz YOD var, Mistik Dikdörtgen var..Bu Dolunay öncesinde 2. kez kesinleşen Jüpiter / Neptün üçgeni var; 3. ve sonuncusu 19 Ağustos'ta. Ağır gezegenlerin birbiri ile yaptıkları açılar çok çok önemlidir astrolojide. Jüpiter ve Neptün üçgenleri, peri masalları gibidir. Hatta dini etkileri önemli olan Achernar sabit yıldızı ile aynı deklinasyondaki Jüpiter zaten Dolunay'ın yönetici gezegeni; iyi ahlak, dini inançlar, felsefi eğilimler, sadakat ile başarı vaadeder, Achernar. Hele ki Jüpiter ile eski kayıtlarda, dini alanlardaki yüksek rütbelere işaret eder; Neptün üçgen açısı ile bu daha da pekişiyor. Birden aklıma Vatikan geldi tabii; bu süreçte belki barış için gündeme gelebilir. Su üçgeni oldukça idealist ve ezoterik. Guru gibi, mistik, şifacı ve ruhsal bir öğretmeni, akıl hocasını anlatıyor olabilir. Yaşamlarımıza böyle kişiler girebilir. Ancak bu kişileri aşırı idolleştirmeye kalkarsak bu büyük bir yanlış olur. Söz konusu açı göz kamaştırıcı bir masal etkisi verebilir bazılarımızın hayatlarına; ancak bu fantastik modun cazibesi ile ayaklarımız yerden kesilmemeli. Neyse ki YOD açı kalıbı bunu sağlayabilir. Geri giden Jüpiter içsel sorgulamalara, duygusal analizlere, geriye dönük hakkımızı aramayı temsil edebilir. Uranüs, uyanışlara, süre gelen sistemlerin değişimine işaret etmekte.

Büyük bir şefkat, minnet ve empati enerjisi var gökyüzünde. Talihsizlikleri bertaraf etmek için sadakalara, yardımsever projelere ağırlık verilmeli; saf kişilerden fayda sağlama yoluna gidilmemeli. Etik değerlerimiz, iyi ahlak kuralları çok ama çok önem arz ediyor. Bu görünümler sayesinde önemli başarılar ve fırsatlar yakalayacak çoğumuz. Bazı davranışlarımızı saklama ihtiyacı duyabiliriz; bunlar iyiliklerimiz olsun. Zira bu gökyüzüne biraz blöfçü bir etki kazandırıyor. Gördüklerimizi baz almak, gerçek kabul etmek burada önem arzedebilir. Gerçeklerin ne kadarı bizlere aktarılıyor, bu süreçte göreceğiz. Kalıplaşmış düşüncelere reform gelecek. Antares dürüstlüktür.. Örneğin kötü ve haksız bir iş yapıyorsunuz ama detayda etik davranmaya dikkat ediyorsunuz. Gökyüzü bu numaraları yemez; bilin ki yine de kötüsünüz. Su üçgenleri iyileştirici mucizeler verebilir; yol yakınken yolunuzu değiştirin ve gökyüzünün enerjilerini iyi yönlendirin. Dolunay zamanlarında bir şeyler gelir başınıza. Bu kötü değildir; bu şekilde dikkat etmeniz gereken noktaları görür ve iyileştirebilirsiniz. İster içte olsun, ister dışta; şeytanlar meşalelerini yakacaklar, bu onları farketmemiz için mükemmel bir ışık verecek. Mucizelerin bir gecede gerçekleşmesini tabii ki beklemeyin. Ancak iyilik meşaleniz olsun; bu size zümrüt yeşilindeki elması getirecek. Önümüzdeki 15 günlük süreç kara enerjiyi de görünür kılacak; gerisi bizlerin özgür iradesi.

Gazeteciler, medya, yazarlar, hukuk ve adaletle ilgili kişiler, iletişim bazlı meslekler, eğitim sektörü önümüzdeki 15 günlük süreçte önemli hale gelebilir. Yurtışı bağlantılı maddi koşullar haber başlıklarını süsleyecektir. Ailelerin, önemli şirketlerin yaşlı bireyleri yöneticileri ile ilgili sağlık konuları gündem yaratabilir. Aile içinde ya da aile gibi gördüğünüz gruplarda alınması gereken bazı kararlar için vakit gelmiş olabilir. Toprak hareketler, depremler, volkanik hareketlenme, hem ülkemizde hem diğer ülkelerde bizleri üzebilir. Günlük, rutin yaşamlarımızda değişimler oluşabilir. Mars ve Uranüs karesi nedeniye kredi notumuzun düşmesi devam edecek görünmekte. Silah alımları ile ilgili bazı gerçeklerin ortaya çıkması, alışverişlerde karışıklıklar belirsizlikler söz konusu olabilir. Bazı şirketlerde birleşmeler, bireysel ilişkilerde güçbirlikleri, evlilikler gerçekleşebilir. Değişen şartları bu süreçte kabullenmek zor olayacak gibi görünüyor; zira su üçgeni buna yardımcı. Tüm bunların yanı sıra, sahnede olan Kraliyet yıldızları nedeniyle İngiltere'de önemli yönetim değişimlerini manşetlerde görebiliriz.Eski yönetim tarzlarında reformist hareketler olabileceği gibi, bu süreçte İngiltere'nin AB ilişkisini bitirmesi ile ilgili Brexit haberleri yoğunlaşabilir. Ekonomik olarak şartların ağırlaşacağı, baskı göreceğimiz bir süreç var önümüzde. Herkesin bu duruma hazırlıksız yakalanmaması için gerekli önlemleri yaşam rutinlerine taşımaları gerekmekte. Yurtdışı bağlantılı bazı yaptırımlar, yurtiçindeki sorunlar her birimiz üzerinde olumsuz etkiler yapabilir. Komşu ülkelerde start alacak savaşçı enerjilerden etkileneceğimiz maalesef aşikar. Progres Mars'ımız üzerinde oluşacak Dolunay, askeri bir hareketliliğe neden olabilir tabii bunun yanında dünya üzerindeki ilişkilerimiz konusunda da bizleri zorlayacağını taraf olacağımız ülkelerle ilişkilerimizde problem yaratabilir. Bazı grevler, işten çıkarmalar açısından zorlu bir dönemin başındayız. Askeri ya da emniyet güçleri, yüksek statüdeki kamu personellerini içerebilecek önemli bir gelişme, ani bir kayıp yüreğimizi ağzımıza getirebilir.Zerrin Zindancıoğlu
ASA, MAPAI, ISAR Cap

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder