8 Haziran 2018 Cuma

İkizler Yeniayı (13 Haziran 2018) - Astrolozi13 Haziran akşamı, 22:43'te, İkizler burcunun 22:44. derecesinde bir Yeniay doğacak; önümüzdeki 14 gün süre ile etkilerini yoğun olarak yaşayacağız. Ay Duraklarından Hak'a'da doğacak Yeniay için kadimler olumsuz yorumlar yapmışlar; özellikle sağlığa, tüketilen gıdalara dikkat edilmesi tavsiye edilmiş. Ay'ın bu durakta bulunuşu nedeniyle bu dönemde yapılacak evlilliklerin pek uzun sürmeyeceği, 2 evlilik oluşabileceği ve mutluluğun 2. evlilikte sağlanabileceği not düşülmüş. Özellikle zehirlenme durumlarının artmasından bahsedilmiş. Malum çift vücutlu bir burç İkizler; dolayısı ile fikir değişikliklerine, kararsızlıklar müsait bir süre...

8 adet sabit yıldızın bulunduğu oldukça yoğun bir bölgede doğuyor Yeniay (21 - 25 derece İkizler arası); birbirlerine dereceleri çok çok yakın. Kimin yaşamında ne etki yapacak durumu da kafa karıştırıcı tabii ki..
21:11 İkizler'de Bellatrix (Orion - Avcı tk yıldızı)
22:06 İkizler'de Capella (Auriga - Arabacı tk yıldızı)
22:24 İkizler'de Phact (Columba - Güvercin tk yıldızı)
22:39 İkizler'de Mintaka (Orion kuşağı - Avcının kemeri tk yıldızı)
22:44 İkizler'de Yeniay
22:49 İkizler'de El Nath (Boğa tk yıldızı)
23:13 İkizler'de Ensis (Orion kuşağı - Avcının kemeri tk yıldızı)
23:42 İkizler'de Alnilam ( " )
25:01 İkizler'de Al Hecka (Boğa tk yıldızı)

Yukarıdaki sıralamadan da anlaşılacağı üzere Yeniay üzerinde en çok Mintaka ve El Nath yıldızları etki sahibi olacak görünüyor ancak Mintaka'nın enerjisini üstlenmiş olan 22:44 İkizler derecesi El Nath'a da daha ulaşmadığından, Mintaka etkilerinin daha fazla görünür olması muhtemel diye düşündüm.

İstanbul'a göre çıkartılan haritaya göz attığımızda ise;

Asc'de Terebellum yıldızı: alanında lider olmakla ilgili bir yıldız, başarı kazanmayı ve güçlüleri alt edecek yetenekleri, aynı zamanda güçlülere karşı kendini koruyamamayı, idamları ve haç sembolünü anlatmakta.

Asc yön. Satürn ile Kaus Borealis yıldızı: idealizm, insancıl fikirlerin kurucuları, şirket ve adalet duygusunu anlatmakta.

Yeniay yön. Merkür ile Pherkard yıldızı: azınlıkları, bağlı olunan yere, kişiye veya yönetime baş kaldırmayı anlatıyor.

Mintaka: kişiye ve sevdiklerine iyi şans bahşeden ve koruma sağlayan bir yıldız. Robson'a göre servet, mutluluk ve refah veriyor. İş yaşamında dikkat, ihtiyat, değişken ve aktif, keskin zeka, uyanık enerjilere neden olabiliyor. Kamuya açık pozisyonlarda düşmanlıklara yol açtığı gibi gözlerdeki hastalıklara hatta körlüğe, yeni ve etkin arkadaşlara, değerli hediyelere ve saygın kadın figürlerinin sevgisini kazanmaya yol açabiliyor. Orion kuşağı genel olarak güçlü bir enerji barındırmakta; endüstri, organizasyonlar, yetenekler ve keskin bir zihin için olumlu bir bölgedir. Noonan bu tk yıldız için, tutkuyla, istekle avlanmaya hazır asl bir avcılık verdiğini söylemiş. Güçlü ve onurlu bir özgüvenin yanı sıra tutarsızlıklar, cesaret, kibir, isyankarlık, şiddet, hoşgörüsüzlük, ticarette refah ki özellikle yurtdışı ile ilgili bağlantılarda, bunun yanında ihanet ve zehirlenme tehlikeleri olarak haritalardaki durumuna göre yorumlamış. Savaşın takım yıldızı demiş, ayrıca sığırlar için tehlike verir ve fırtınaların başlangıcını temsil eder diye not düşmüş. Orion kuşağı özellikle Gizia ve diğer piramitlerin konumları ile direkt bağlantılı. Kuzey Yarımkürede ufukta yükselen 3 yıldızdan ilki Mintaka. Bu grup servet, saygınlık ve kolektif olarak iyi etkiler verirler.

El Nath: iyilik veye kötülük yönünde kullanılacak servet, saygınlık, tarafsızlık olarak yorumlanmış. Robson'a göre El Nath kavuşumları yeni bir iş başarısı, bilim, din, felsefe ile kazanılacak onur, aynı zamanda şüpheli ortaklar ile tartışmalar, eş ve akrabalıklar için zararlı etki verirmiş. Boğa tk yıldızı genel olarak büyük politik girişimlerin başlangıçlarının sonuçlarını müjdelermiş. Vahşi hayvanlara, insanlığa karşı olanlarla ilgili bir yıldızmış. Manilius Boğa tk yıldızı için tarımda müjdelerden bahsetmiş; yeryüzü meyvelerini bahşedermiş ve yıldızlar ona boyun eğer demiş. Boğa malum mitolojide güneşi ve yörüngesini boynuzları üzerinde taşır; Manilius ise bu durumda toprağın savaşı başlar ve toprak eski kültüne yönlenir diye not düşmüş.

Capella: evet biraz Yeniay derecesine uzak ama yukarıda sıralanmış 8 yıldızın en parlağı; o yüzden de etkisi yeniay derecesine de ulaşmakta. Yıldızların en şanslısı; onur, zenginlik, saygınlık, ün, özgüven, seçkin çevre, kamusal yüksek pozisyonlar vermekte. Kişiler üzerinde espri, merak, bilgi birikimi etkisi olduğu gibi yeniliklere itmekle de ünlü bir yıldız. Ebertin, bu yıldız için, öğrenmeye, çalışkanlığa, araştırmaya duyulan ilgiye neden olduğunu yazmış. Aynı zamanda biraz tuhaf özelliklere de neden oluyormuş, kişiye tuhaflık verirmiş.; ısrarcılık, can sıkıcılık, meraklı yapı da haritalardaki durumuna göre yorumlanmış.  Robson'a göre ise yalınlık,merak, değişkenlik, kavgacılık, yanlış anlamalar ve eleştiriler verebiliyormuş. Şehit onuruna, servete, yolculuklara, hızlı içten ifadelere, iş uyumsuzluklarına ve görme ile ilgili problemlere, kazalara neden olabilir demiş. Arabacı tk yıldızı da aynen Mintaka, El Nath ile birlikte şiddetli eril enerji içeren kazalara yol açabilir. ortaçağda Capella büyücülükte kullanılmış; değerli taşlardan safiri, bitkilerden de kekiği ifade ediyor.

Bunların arasında, yukarıda adı geçen Bellatrix (kadın savaşçı) kadınlarla ilgili sertliklere, Phact (haberleri kibarlık, ürkeklik) ile haberler oluşabilir diyebiliriz. Güvercin tk yıldızı ile gelen haberler hayırlarla dolu olsun dileğimiz..

Yeniay derecesi İkizler burcunun 3. dekanında; birçok olasılığı içinde barındıran bir dekan. Boğa tk yıldızının sert enerjisinin yanı sıra koruyucu bir çok sabit yıldızı etkisine de sahip. Yeniay yöneticisi Merkür ile yeniayın birbirleri ile karşılıklı ağırlama dediğimiz pozisyonda olması olumlu ve güç veren bir etki. Zaten Yeniay da Ceres ile sextil açı içinde bu biraz nostaljik etkiler verebilir. Hatta Mars ve Güney Düğüm kavuşumu da bunu katmerleyebilir; sanki karmik geçmişlere ışık tutan bir etki var. Yatıştırıcı ve güven verici etkilerin yanı sıra geçmişin acılarını da hatırlatabilir. Bu süreçte hayal gücü çok aktif olacağa benzer. Yeniayın dokunduğu haritalarda olaylar büyüyerek devam edebilir popülerlik sağlanabilir. Birçok farklı strateji geliştirmek zorunda kalabiliriz. Yeniay iki yüzlü hatta güvenilmez davranışların da ortaya çıkmasına neden olacaktır. İkizler'in 3. dekanı değişken duygulara, birbirinden farklı konulara ve ruh hallerine işaret eder. Kollektif bilince uyum sağlayarak atmosferdeki ve dünyadaki değişimlere de uyum sağlayabilecek kadar psişik bir bölge. Besleyici enerjiler bazen kontrol etmekte zorlanabileceğimiz kadar hızlı büyümelere neden olabilir; bunun sonuncunda içsel bir çaresizlik duygusu olası tabii. Anne enerjisinin Ceres etkisi ile daha duygusal bir hal alması hatta bazen boğucu hale gelmesi muhtemel, anne olanların çocukları ile ilişkilerinde dikkat etmesi gereken bir konu. Hayırseverliği destekleyen görünümler var ve geri dönüşümü zenginlik olabilir. Evren, doğruları sanki bereketi ile ödüllendirecek. Sanki lüks zevklere keyiflere drenmekte zorluk çekeceğiz. Tarihi geçmiş, arkeoloji, aile yapısı, milli konular, hatıralar, arşivler söz konusu olabilir. Mars - Gad kavuşumu, Jüpiter - Neptün üçgeni, Yeniay - Ceres sextili, sanki ortaçağlardaki nezakati, kibarlığı talep edecek..

Sabit yıldızlardan da anlaşıldığı üzere ilişkilerden ziyade iş başarısı lehine haritaları domine edecek bir süreç var önümüzde. Gad ve Mars nedeniyle karmik bir sorun ya da eski bir tutku ile ilgili yeni bir dürtü bizleri yavaşlatabilir. Kendimizi bu dönemde iyi analiz etmeli ve gereğini yapmalıyız zira Mars ve Güney Düğüm ilişkisi yaz boyu etkili olacak gibi. Çalışanlar, ticaretle uğraşanlar, gazeteciler, yazarlar aktif bir döneme giriyorlar. İkizler'in karanlık bölgesinde hilecilik ve yalan vardır yani dolandırıcılar, yalancılar, hırsızlar ortaya çıkabilir. Ancak neyse ki Yeniay bunlardan kurtulmak için gerekli uyanıklığı da bahşedecektir. Ufacık bir tabakla, kocaman bir açık büfe standının önünde durduğunuzu farzedin ve çok açsınız; bu yeniay böyle etkiler içeriyor. Bu arada yaptığımız bazı seçimler, birilerini üzebilir. Sürekli 2 yöne çekilmemize neden olabilecek durumlar içinde kalabiliriz. Bu durumda seçimlerde kesin kararlılık hatta belki gerektiği kadar katı olmak işimize yarayabilir. Çalışkanlık ödüllendirilecek evren tarafından. Öyleyse kazandığımız zaman da suçluluk duymamıza gerek yok; zira bunu da çoğumuz hissedecek. Gerçekten hak ediyorsak yoğun iş yaşamımızda, çoklu görevlerden kurtulmamıza olanak tanıyacak bu düreç. Nostalji, ailevi ilişkiler bizleri rahatlatacak; daha az sorumluluk sahibi olduğumuz, daha basit yaşadığımız zamanlara dönmek isteyeceğiz. Bu dönemde bilmek istemeyeceğimiz haberler alabiliriz. Uyutulduğumuzu öğrenebilir, bunlardan kaçmak isteyebiliriz. İyileşmek, sindirmek veya arınmak, temizlenmek için kendinize zaman ayırın. Dinlenmeye dikkat edin; boş ve yüzeysel olan herşeyden uzaklaşın.

Yoğun gündemlerle iç içe bir sürece hazır olun..Bir öok büyük şirketlerde, belki spor klüplerinde ya da partiler arası ilişkilerde şimdiye kadar duyulmamış skandal denilebilecek haerler gündem oluşturabilir, rüşvetler, çıkarcılık görünür olabilir. Hatta suç üstü yapılan baskınlar bizleri şaşırtabilir. Geçmişte tartışılan bazı konuların tekrar konuşulacağı bir süreç diyebiliriz. Yeni fikirler oluşabilir, yeni adımlara cesaret göstereceğiz. Kadınlarla ilgili destekleyici haberler alabiliriz. Bu dönemde toprak, tarım, yeraltı zenginlikleri, tarih her zamankinden daha fazla konuşulabilir. Kararsızların, netleşecekleri günler. Girişimci ruh uyanıyor gibi. Tabii bu önemli bazı yol ayrımlarını da gündeme taşıyabilir. Ekonomik bazı yeni hamleler atılabilir. Eğitimle ilgili bazı yenilikler bizleri umutlandırabilir. Bireysel yaşamlarımızda doğru adım atmak daha mümkün görünüyor. Ancak körü körüne inandığımız bazı konularda rota değişimleri oluşabilir. Geleneksel fikirlerin değişimi söz konusu. Dikkatimizi dağıtabilecek ani gelişmeler yaşanabilir; birçok ünlü kişinin bazı skandal haberleri gündemi meşgul edebilir. Kişilerin aslında yükselmek için ödün verdikleri konulardan haberdar olabiliriz. Gazetecilerin tutuklulukları ile ilgili gelimeler yaşayabiliriz. Haritalardan da anlaşılacağı üzere, seçim dönemini anlatan sembolikler açıkça görünüyor; hele ki seçimleri ifade eden Merkür bu kadar sahnedeyken. Ancak bu sürecin oldukça dikkat çekici olaylara gebe olduğundan bahsetmeliyiz. Oluşacak gelişmeler sonucu maalesef belirsizlikler devam edebilir.. Daha önce de fikrimi bu konuda beyan etmiştim ki seçim iptali bile oluşturabileck gelişmeler diyebiliriz.Zerrin Zindancıoğlu
ASA, MAPAI, ISAR Cap

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder