19 Ağustos 2018 Pazar

Balık Dolunayı (26 Ağustos 2018) - Astrolozi


26 Ağustos 2018 saat 14:56'da, Balık burcunun 3. derecesinde Ay ve Güneş karşıtlığı yani Dolunay gerçekleşecek. 3 Tutulma ardından dağılan hedeflerin, belirsizliklerin, karışan kafaların şifası niteliğinde demek uygun olur. Kocaman bir Uçurtma formunun yanı sıra Dolunay'ın bir bacağını oluşturduğu, apexinde kuzey Düğüm'ün bulunduğu bir YOD açı kalıbı. Bu kadar önemli açı kalıplarından söz ediyorsak, gelişmelerin de çeşitliliğinden rahatlıkla bahsedebiliriz.Becerileri geliştirecek şartları yaratacak, başarı sağlayacak önemli sabit yıldız kombinasyonları bulunan Dolunay haritası maddi değerler ve hedefler için olumlu enerjiler barındırıyor; istikrar arzulayan için umut vaadedici. Bu tabii ki, özgür irade ile olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirme seçeneğine de göbekten bağlı.

Sabit yıldız etkileri her zaman gökyüzü etkilerinin konularını, havasını anlatır; o yüzden bahsetmeden asla olmaz.

Asc derecesinde, Rastaban yıldızı: çekicilik verir, yazı yazanlar, spor, finans ve sanatla ilgilenenleri ifade eder. Kazalara açık bir yıldız ve koruma içgüdüsünü yükseltmekte. Defans mekanizmamızı harekete geçiriyor; bilinmeyene ilgiyi arttırıyor. Bazı şanssızlıkların yanı sıra, kung fu, karate gibi dövüş sanatlarını anlatabiliyor.

Dolunay derecesinde 2 önemli yıldız var; Sadalmelek ve Fomalhaut;
Sadalmelek: Ezoterik ve okültik bilgilere verilen önemin yanı sıra büyük şirketler için başarı vaadediyor; başarı veriyor. Tehlikeleri, şanssızlıkları ve zulmü anlatıyor ancak haritada Satürn ve Uranüs orta noktasında bulunduğundan ve bu iki gezegen üçgen açı ile birlikte olduğundan daha olumlu yüzünü göstereceğini düşünüyorum. Sadalmelik, Arapça ve "Kralın Şansı" anlamında. Dr. Morse, otoriteler açısından şanslı bir görünüm olduğunu savunmuş; hedeflerin işleme sokulmasını, liderlerle halk arasında iletişimin olumlu olacağını anlatmış. Yaratıcı işler açısından başarı veren bir yıldız. Bu dönem liderler tarafından alınan kararların hızlıca işleme sokulacağını anlatıyor olabilir.

Fomalhaut: Mahşerin 4 atlısı denen, 4 Kraliyet yıldızından biri. Melek Gabriel'i ifade ediyor; Güney'in gözcüsü deniyor. Gizli işleri, sıkıntıları, düşmanlıkları ama güçlükten sonra gelecek başarıyı, yol ayrımlarını, ayrılıkları anlatıyor. İdealleri ve romantik yaratıcı duyguları kanalize etmenin yanı sıra, diğerlerinden beklentileri bir şekilde bizlerin başarmasını tarif edebiliyor. Bu yıldız hem Michelangelo hem de Leonardo da Vinci'nin doğum haritalarında Ay ile kavuşumda; her ikisi de hayaller, yaratıcılık ve gerçeküstü ile ilgilenmiş ve kehanet güçleri varmış. Geçmiş ile geleceği bağlayan etkileri var; dolayısı ile önümüzdeki 15 günlük süreçte nostalji ve geçmişin muhakemesi yoğunlaşabilir. Tasarımcılar açısından oldukça yaratıcı bir enerji. Fomalhaut, Ay ile ilişkide olduğunda dürüstlük, iyilik için kullanıldığında ses getirici başarılar vermekte. Aksi halde önemli şanssızlıkları beraberinde getirebiliyor. Negatif enerjiye çok açık olan Balık derecesinin ilk dekanı; bu olumsuz enerjinin çabucak emilmesine, kendimize çekmemize yol açabilir. Değişimin durağanlaşmaması, akması gerekir. Aynı durgun suyun toksin oluşturması ve akan suyun temiz olması gibi. Robson, bu yıldız için çok şanslı ve güçlü demiş. Ama her zaman irade kişiye özel; kötü kullanılmaması şarttır. Ebertin ise, bu yıldızın kozmik yapıya bağlı olduğunu savunmuş ve çok iyi / çok kötü arasında değişken bir enerji barındırdığını ifade etmiş. Dünyasal saldırılara, hava ve deniz trafiğinde kazalara yol açabiliyor. Bu kez Ay ve Güneş ile ilişkide olduğundan, çok ama çok etkili. 

Fomalhaut

Güneş günü ve Güneş saati ayrıca günün 8. saat diliminde netleşecek Dolunay sırasında Vesta ve retro Mars out of bounds yani üst deklinasyonda. Türkçesi gölge yanlarını yani kötü yüzlerini göstermeye meyilliler. Bu bana hem ekonomik olarak hem de fiziksel olarak yangınların, tartışmaların devam edeceğini ifade ediyor. Bir takım restleşmeler, ilişkilerde krizler, liderler arası alevli tartışmalar anlayacağınız devam edecek. Umarım bu restleşmeler fiziki hareketlere dönüşmez. Uranüs'ün Düğümlere karesi ve Kuzey Düğüm'ün odak noktasını oluşturduğu YOD kalıp tabii ki uçurtma; önemli hızlı gelişecek durumları ifade ediyor; hatta öyle tatlı tatlı olacak demek de hata olur dünyevi manada. Zeus ve Venüs kavuşumunun da dolunay derecesini tetiklediğini fark ettiğimizde kesinlikle durmamak, ilerlemek, gelişmek gerektiğini anlıyoruz. Sadakat ve bağlılık önem teşkil edecek; sosyal ilişkilerin artması, yoğun koşturmaların yaşanması da mümkün. Harita bir gündüz haritası ve Güneş üst bölümde, Ay da tam olması gerektiği gibi alt yarım kürede. Güneş, ezoterik olarak en sevdiği 9. evde, Jüpiter'de rahat ettiği 11. evde. Sanki gökyüzü yaşamı geliştirmemiz için çağrı yapıyor ve fırsatlar sunuyor. Uğraşın, statik kalmayın istikrar ve başarı sağlayın, der gibi. 

Toprak üçgeni oluşturan Güneş / Satürn ve Uranüs, su burcunda olan Ay ile Uçurtma oluşturuyor; toprak ve su, kulağa çok hoş geliyor. Belirsiz, gevşek kalan tüm işlerimizi toparlamak adına uygun bir süreç. Hayallerimizi, yaz döneminde olmuş olanları bir araya toplamak, karmaşıklıkları düzenlemek adına ideal. Dolunaylar yaşamlarımızda arındırmamız gerekenleri, göndermemiz gerekenleri fark etmek adına uygun zamanlar. Bu yüzden kontrol asla elden bırakılmamalı. Dolunay bize bu yolda bir çok yol ve keşfedecek bir sürü seçenek sunacak. Bazılarımız için seçenekleri fazlalığı sıkıntı yaratabilir. 1. dekan Balık sanat, yaratıcılıkla uğraşan bohem sanatçıları anlatabiliyor; yani üst bilinçten, kollektiften alınacak ilhama açık olanları. Aşırı hassaslık, diğerlerinin duyduğu acıyı bile içselleştirmeye neden olabilir. O yüzden hedeflere odaklanmak ve konsantre kalmak da zorlaşabilir, aman. Bazılarımız o yüzden bazı işlerinin arap saçına dönüştüğüne şahit olabilirler. Dağınıklık oluştuğunda eskisinden yeni bir düzen yaratmak için içsel gerginliklere de açık olabiliriz; ama yine de bu gerginlikler fırsatlar içerecektir. Uçurtma formunda Güneş ve Ay'ın karşıtlığı merkezde; bu muhalefeti, ilişkilerde sürtüşmeleri besleyecektir. Ama işte bu gerginlikler motivasyon kaynağı olarak şarttır. Krizleri dönüştürmek gibi düşünün. İlham yükselir ve yetenekler eyleme dönüşür. Büyük Üçgen kalıbı ise bazı durumların kendiliğinden oluşmasına olanak tanır; bu her zaman olumlu şartları ifade etmeyebilir. Negatif etkilerde tamamen sorunlara batmışsınız gibi hissedebilirsiniz; sanki her şey kendiliğinden ters gidiyordur. Gerginlikleri o kadar derine itmişsinizdir ki kimsenin görmesine ve destek almaya ihtimal oluşmaz. Bunu da bir ihtimal olarak söylemekte yarar var; benim tavsiyem gerginlikler de oluşsa durup beklememek ve enerjiyi durağanlaştırmamak. Güneş ve Ay karşıtlıkları kişisel çatışmalar verir; gücümüzü, içgüdülerimizi kullanmamız bu durumda şart.  Özellikle ilişkiler yoluyla fazlada duygusal yük omuzlamamız gerekecek; önemli olan duygularımızı, bilincimizi, niyetlerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda denge ile hizalamak.

Satürn ve Uranüs açıları yaşamda önemli geçiş dönemleridir; eskiye yeni bir düzen getirirler. Jüpiter ve Satürn açıları ise üretim ve ekonomi ile ilgilidir. Gerkeli önlemleri hepimiz almalıyız. Sakinlik ve sabır ile değişim süreçlerini iyi idare etmek, krizleri fırsatlara dönüştürmeye yarayacaktır. Daha fazla sorumluluk ve kendi işimize hedefimize sahip çıkmak, organize olmak açısından uygun günler var önümüzde. Duyarlı bir süreç; duygusal karmaşalara izin vermeyelim, galiyana gelmeyelim. gözlemci olmak, kendi işimizle ilgilenmek en doğrusu. Hayal kuramayanlar, plan yapamayanlar bile seçeneklerle karşılaşabilir. Biraz enerjiyi düşüren etkiler olsa da bu sahte uyuşturucu tuzaklara düşmeyelim. Psikolojik problemlerden müzdaripseniz, alışkanlıklar, bağımlılıklar, alkol, sigara, ilaç sorunları artabilir. Korumacı yanımız içgüdüsel olarak harekete geçebilir. Üzerimize düşen tembel enerjilerden sıyrılalım; belirsizliklere el atalım. Kariyer odaklı, ekonomik konularla ilgili düzenlemeler yapacak çoğumuz. Sahte ilişkiler, şişirilmiş etiketler, her şekle bürünen bukelamunluklar ayırt edilebilecek. Sorumluluk almayan, elini taşın altına sokmayanlar görünür olacaktır. Kim dost kim düşman anlaşılabilecek ve dedikodular, söylemlerdeki sahtecilikler belki artık göz boyayamayacak. Dolunay'dan bir iki gün sonra düz harekete geçecek olan Mars, hızını iyice frenlemiş durumda; artık ivme kazanmaya başlayacak. Harekete hazır hale geliyoruz. Düzenleyici, şifalandırıcı, iyileştirici ve toparlayıcı etkilerden her birimiz pay alabiliriz. Bu Dolunay geçmişin bir muhakemesi neticesinde eski olana yeni düzen getirecek. "Tamam artık" dedirtecek ilişkiler içinde olabilir çoğumuz. Bu belki bir bağımlılık belki korku, güvence endişesi yüzünden olabilir; işte bunları artık ayırt edebileceğiz. İyi niyetinizi suistimal edenler mi var; artık geçiştiremeyeceksiniz. Kendi işi ile, ailesi, dostları ile ilgilenen, çalışan, emek sarf eden, üreten, başkasının işine karışmayan adil ve vicdanlı biri iseniz; uçurtma sizi uçurur. Sorunları göre göre, yanlış olduğunu bile bile hatalara devam ettiyseniz, üzgünüm daha sorun yaşayabilir, kendinizi bir karmaşa içinde bulabilirsiniz. 


Ülkemiz nasıl etki alıyor dersek;
Ülke haritamızın 9. evinde gerçekleşecek Dolunay, Dünya Astrolojisine göre dini ve ruhani konuları, mezhepleri, tarikat ve cemaatleri, dış ilişkileri, Dış İşleri Bakanlığı'nı, uluslararası hukuku, BM örgütünü, deniz taşımacılığını, deniz trafiğini, havayollarını, yayıncılığı, uluslararası haberleşmeyi, tüm yüksek öğrenim ve araştırma kurumlarını, profesörleri, bilimsel kurum ve yayınları, baroları temsil eder. Klasik astrolojide Manilius'un dediğine göre 9. ev Güneş'in mabedidir. Bu konulara bağlı olarak komşu ülkelerimizde ısınan havaya bağlı olarak hızlı gelişmelere şahit olacağımızı düşünüyorum; tabii akla ilk olarak Suriye ya da İran geliyor ki İran haritası dolunay dereceleri ile daha ilişkili görünmekte. Ekonomik olarak hızlı kararlar almak durumunda kalacağımız kesin. Transit gezegenlerin antiscia dereceleri natal haritamızla yakından bağlantılı.. Örn:
Dolunay Antiscia der. 26 derece Terazi / natal haritamızda Merkür ve Satürn kavuşumu 24 Terazi
Vesta Antiscia der. 5. Oğlak / bizim Dsc derecemiz 7 der. Oğlak (Vesta şu anda sınır dışında ve ekonomi ile yakından ilgili)
Kuzey Düğüm Antiscia der. 24 Akrep / Natal Jüpiter'imiz 24 der. Akrep (natal haritamızda Jüpiter ve Neptün karemiz var / şu anda transitte Jüpiter ve Neptün üçgeni etkisi altındayız.)

Bu görünümler bizleri tekrar mülteci problemleri ile yorabilir. Sınırlarımızda ısınan hava, müttefiklerimizle olan sorunlarımız, ekonomik problemler (tr. düğümler, Güneş derecemize partil kare yapmakta) kadersel olarak yorucu bir süreçten geçtiğimizi açıklıyor. Önümüzdeki 15 günlük süreçte Bazı uluslararası ilişkilerin askıya bile alınması söz konusu olabilir. Bu durumda tarafımızı net olarak seçmek durumunda olacağız. Yöneticilerimizin yaptığı hamleler, aldığı kararlar bu süreçte halkımız tarafından olumlu karşılanabilir. 2017 Türkiye Güneş Dönüşü haritasında 7. eve yerleşmiş Mars ile Dolunay derecesi arasında 150lik bir açı var; bir anda yükselecek hızlı ve ateşli bir enerjiye işaret ediyor ilişkiler açısından. Kısacası 29 Ekim'e doğru ilişkiler daha da zorlayıcı olabilir ki bu da ekonomik açıdan yorucu olacaktır. Progres Satürn'ümüze tam karşıtlık yapan tr. Uranüs ülkemizin dost ve müttefikleri, maliye bakanlığını, hazineyi, parlementoyu ifade eden 11. evinde. Hızlıca işleme geçirilen yeni mali kararlarların, kısa vadede olmasa da uzun vadede etkileri olumlu olacaktır. İktidar partisinin kaynaklarını bu alanda kullanacağını düşünüyorum. Bu dolunay yükselen derecemize üçgen bir açı içinde. Tüm hamlelerin halk tarafından desteklenmesi söz konusu. Ancak 2. ev yöneticimiz olan Ay'ın progres haritada tr Vesta ile olan kavuşumu; ateşi söndürmek açısından kısa vadede pek başarılı etkiler vermeyebilir. Bankalarla ilgili hızlı gündemler, uluslararası arenadaki bazı davalar, tabii ki bol bol zamlar, yeniden düzenleme gerektirecek uluslararası bazı anlaşmalar sürecin çok mücadeleci ve değişken bir zemin içerdiğini ifade etmekte. Dolunay haritasının yükselen yönetici Jüpiter ve Mars, Uranüs, Mayıs ilk hafta derecelerine ulaşmak üzereler; hatta Ceres'in de Mayıs başındaki derecelerine şimdi Merkür ulaştı.. Nisan sonu, mayıs başı her birimiz ABD'deki Halkbank davasına kilitlenmiştik. Bunları neden sıraladığım konusunda gelince; hızlı olarak Halkbank / Hakan Atilla başlıklı haberler / twitler gündemleri alt üst edebilir diye düşündüm. Sonuç olarak Dolunay kendi haritasında 3. ülke haritamızda 9. evde oluyor; hızlı hamleler yapmak, kararlar almak durumunda kalacağız. Komşularımızda olan her hareketi hızlıca hissedeceğiz; belki bu bölgelerde hızlı adımlar, ordumuzu ilgilendiren hamleler yapılabilir. Her birimizin sadece görüneni değil, altında yatan belki tarihi birikimi de idrak ederek hareket etmesi, geçmiş dönemlerden dersler çıkarması şart. Bu Dolunay ülkemizi yakından ilgilendiriyor; Astrokartografik haritada Ay / Güneş / Satürn / Uranüs gezegenlerinin Mc yani Tepe noktası ile oluşturduğu paran hatları Ankara üzerinde yoğunlaşmış. Bu dönemde alınacak tüm kararlar, atılacak hamleler ülkemiz açısından kadersel nitelikte.Zerrin Zindancıoğlu
ASA, MAPAI, ISAR Cap
1 yorum:

  1. Çok teşekkürler .kova burcuyum ve sanirim yukselenim başak. Esimle, 2005 de olan bir olay tekrar patlak verdi.. Tüm guvenim bitti ..esim akrep ve çıkış noktasi bulamiyorum sanki. Ayrilma fikri surekli zihnimde... konusunca kavga ediyoruz .. suskunuz..

    YanıtlaSil