2 Eylül 2018 Pazar

Başak Yeniayı (9 Eylül 2018) - Astrolozi


9 Eylül günü, saat 21:01'de Başak burcunun 17. derecesinde Yeniay doğacak; Surfa Durak'ında gerçekleşen Yeniay için eski kayıtlarda olumsuz etkilerden bahsedilmiş ve kötümserlik verdiği söylenmiş. Ahlaksız işlerin görülebileceği ahlaksız, dolandırıcı kişilerin gündeme gelebileceği savunulmuş. Güneş günü Mars saati netleşecek Güneş ve Ay kavuşumu, gecenin 2. saat dilimine denk geliyor. İstanbul'a göre çıkartılan haritada da 0 derece Boğa burcunun yükseldiğine dikkat edersek maddi ve manevi değerlerimizin yanı sıra özdeğer duygumuzun bu Yeniay sürecinde önem kazanacağını söyleyebiliriz. Mars ve Vesta bu süreçte de halen "out of bounds" dediğimiz sınır ötesi hareketlerine devam ediyorlar yani halen agresif enerjilere açık bir süreç diyebiliriz. Anın yükselen yöneticisi Venüs ise pek rahat etmediği Akrep burcunda ve 6 Ekim'de başlatacağı geri hareketindeki derecelerle ilişki içinde; ayrıca Mars ve Uranüs ile oluşturduğu T-kare açı kalıbını, Düğümler'in etkisi ile öncü bir Büyük Kare'ye (Grand Cross) çevirmekte. İlişkiler açısından pek tekin dönemler olmadığı kesin ve Venüs'ün maddi değerleri de yönettiğini göz önünde bulundurursak, harcamaların önünü kesmek en doğrusu diyebiliriz.

Başak burcu Yeniayı, Cornum Venaticorum yani Av Köpekleri takım yıldızına ait 3 sabit yıldızdan biri olan Asterion ile kavuşum içinde. Bu takım yıldız tehlikeli kişileri, kiralık katilleri, sniperları yani nişancıları, detektifleri, kriminal gelişmeleri, hukuki konuları ve hukuk personelini, adaletin gücünü, araştırmacıları anlatabiliyor; bazı açılarda ise aşırı yüksek korumacı tavırları, güvenlik güçlerini, defans mekanizmasını ifade edebiliyor. Af konusunda gelişmeler yaşayabiliriz; ya da önemli bir kriminal gelişme yaşanabilir.

Başak burcunun yöneticisi olan Merkür de önemli iki sabit yıldız ile aynı denklinasyonda; Alula Borealis ve Thuban. Merkür'ün Pallas ile kavuşum yaparak, Satürn / Uranüs ve Venüs ile Uçurtma formu oluşturduğunu görüyoruz. İlk yıldız, dedikodulara ve kıskançlıklara yol açarken, Thuban hazine, dövizciler, bankacılar, para ve madenlerle ilgili bir yıldız; finans ve borsa ile yakından ilişkili. Yeniay'dan 3 gün sonra bu kez 2018 içinde 3.sü ve sonuncusu netleşecek Jüpiter / Pluto sextil açısı etkisi ile birlikte önemli finansal kararlar arifesinde olduğumuzu söyleyebiliriz (17 Ocak / 14 Nisan ve şimdi 13 Eylül 2018). Jüpiter ve Pluto kavuşumu, kriz dönemini ifade eden 2007'de yaşandı ve bir sonraki kavuşum 2020'de; sanki ekonomik yaşamda son aşamaya geçilmiş gibi. İlginç ki bu tarihler (17 Ocak / 14 Nisan ve 13 Eylül) Merkez Bankasının önemli toplantı tarihleri ile kesişmekte. Ve ayrıca ekonomik olarak bu yıl USD kurunun yükselmesinde parmağı olan Neptün ve Jüpiter üçgeninin de Pluto tam olarak orta noktasına yerleşmiş olması, Eylül ayı içindeki toplantılardan önemli kararların çıkabileceğini söyleyebiliriz. Bu arada İran haritasında kuzey Ay Düğümü üzerinde doğacak Yeniay yöneticisi Merkür 'de İran natal Satürn'ü ile kavuşumda; önemli bir hamleye tanık olacağımız ve bu aamada önemli ekonomik gelişmeler yaşayabileceğimizi söyleyebiliriz. Ekonomik etkilere sahip Vesta ile Merkür orta noktasının da Yeniay ve Uranüs ile tetiklendiğini düşünürsek; kur artışlara müdahale amaçlı hamleler oluşabileceğini ifade edebilir.

0 derece Boğa'ya bakarsak, Mirach yıldızını görüyoruz; ilişkilerde affedicilik, görsel sanatlarda başarı, kendini karşıdakine adama, karşıdakini iyi dinlemek, farklı düşüncelere uyum, diğerlerinden destek almak ve sanatçıları anlattığını görüyoruz. Yönetici Venüs'ün yukarıda bahsettiğim gibi açıların ve durumunu göz önüne alırsak; sanki bu özellikler kurtarıcı olarak rol alabilir diyebiliriz. Venüs ayrıca yükselene karşıt açı ile baktığından dolayı, çoğumuzun affetmekten ya da ilişkilerde denge kurmaya çalışmaktan çok çomak sokucu davranabileceğini söyleyebiliriz.
Başak burcunun 2. dekanı Venüs ve Satürn yönetimindedir; duygusal olarak kalp yaralarına, kanayan kalplere işaret eder ki bazı kişileri de mazoşist hale sokabilir. Var olan problematik açı kalıpları bazı etki alan haritalara sahip kişileri kalabalıklardan uzaklaştırarak yalnız kalmaya itecektir. İlişkilerde güç savaşları sonunda güçlü olan kendini belli eder bu bölgede. Başak'ın bu bölgesinin etkisinde olan kişiler, güçlü insanları kendilerine çekerler; ya suistimal edilebilir ya da edebilirler. Genelde ilişkileri platonik yani uç noktalarda yaşarlar, bu bir deneyimdir gücün sınanması adına. Güçsüz 2. dekan sahipleri ise özgüvensizlik ya da tembellikten ötürü, bağımlılık oluşturan ilişkiler içinde olurlar ve kötü niyetli insanları yani onları suistimal edebilecekleri kendilerine çekerler. Bu tabii ki her taraf için mağduriyet anlamına gelir. 2012'den beri Balık burcunda transiti devam eden Neptün karşıtlığı bazı ilişkilerimizi sorgulatacaktır. Cesaret kırıcı ego çatışmaları, rekabet korkusu, baskın kişilerle bir araya gelme, sinsiliklerle sizlerin nezaketinden ve merhametinden yararlanmak isteyenlerle yolun kesişmesi, hileler, şarlatanlar ve dolandırıcılarla karşılaşma, skandallar ve dürüst olmayan gelişmeler anlamına geliyor. Neptün'ün potansiyelleri merhamet, sevgi, yaratıcılık, ruhsallık, hayırseverliktir; bizlerin gitmesi gereken yol ise tamamen budur. Kişisel olarak özeleştiri süreci de denebilir önümüzdeki 15 güne; kendimizi gözlemlemek, çeki düzen vermek adına olumlu kullanılabilir. Bizlere ekonomik tasarrufu öğretecek etkiler de var; zira içinde olduğumuz ekonomik krizin özellikle yeni eğitim yılı başlangıcı ile kendini iyiden iyiye hissettirmesi söz konusu. İlişkiler açısından kısıtlayıcı, kıskançlık, hırs içeren ve rekabete açık etkiler var. Haritada Hava ve Ateş elementi eksik. Bu sıkışık enerji şüpheleri, endişeleri besleyecek görünümde. Detektif ruhlu olup, diğer yandan da korumacılık artabilir. Bazı gruplar, sosyal ortamlar, birlikteliklerde çok daha titiz, eleştirel, detaycı tavırlar içine girebiliriz, aşırıya kaçmamakta yarar var.

Analitik Merkür, bu Yeniay sürecinde dönemin patronu; karmaşık sorunları çözmek, basit, pratik çözümler oluşturmak adına mutlaka kullanılmalı. Merkür sindirimi yönetmekte. Besinler, beslenmek, gıda maddeleri, ilaçlar önem arz ediyor. (Satürn / Chiron / Ceres T-karesi). Diyetler bir çoğumuzun hayatında önemli bir yer tutacak; bir şey yararlı mı değil mi, doğal mı analiz etmek isteyecek çoğumuz. Bu ilişkilerimizde de öne çıkacak bir özellik olacaktır. Hayvan ya da toprak ürünlerinde oluşabilecek bazı hastalıklar söz konusu olabilir, çok dikkatli olunmalı. Bizler için gerçekten bir anlam içeren şeylere odaklanacağız, diğerlerini sınırlarımızdan çıkarmak isteyeceğiz. Hizmet önem kazanacak; diğerleri için elimizden geleni yaparken kendimizi ihmal etmemeli kendimize de hizmette kusur etmemeliyiz. Daha pratik olmak, daha sağlıklı yaşamak için gerekli titizliği göstermemiz gerekecek. Tecrübe ve egzersiz, deneyimlemek, ard arda alıştırmalar yapmak sonucun kusursuzluğunu sağlayabilir. Basitliğe, sadeliğe ve pratikliğe çok ama çok önem verelim hep birlikte. Merkür genç kesimi de anlattığından bu süreçte gençlerin başarıları gündem oluşturabilir; eğitim sistemi, bilim, ilaç ve sağlık endüstrisi, spor ve sanat alanında haberler öne çıkabilir. Yanlış belirtiler, doğru olmayan projeler, hatalı işler, kehanetlerin, öngörülerin tutmaması Neptün'ün kadar Pythia asteroidinin de özellikleri arasında. Bu durumda bazı medyumlar, gurular türeyebilir ya da sahte dini figürler. Dini açıdan önem teşkil eden bazı bölgelerde, yerlerde oluşabilecek ani gelişmeler gündemi meşgul edebilir; umarım can yakıcı gelişmeler değildirler.

Tüm bu olumsuzlukları kolaylıkla çözüme ulaştırabilecek destekleyici görünümlere geldi sıra; Yeniay'ın Jüpiter ile sextil ve Pluto ile üçgen açısı.. yani Jüpiter = Yeniay / Pluto formülü.. Bu yıl içinde önce Ocak ayı ortasından, ardından Nisan ayı içinde netleşen Jüpiter ve Pluto 60lık açısı, Yeniay'ın ardından 13 Eylül'de kesinlik kazanacak. Değişimler sayesinde olumlu başarılara olanak tanıyor. Ruhsal gelişim, bolluğun oluşması, profesyonellikte ilerleme kaydetme ve büyük, önemli güçler tarafından desteklenme özelliklerine sahip bir görünüm. Lider olmak ya da terfi etmek için uygun. Yaşamda önemli değişimlere imza atma dürtüsünü yükseltir. Başarı korkusuna ya da diğer fobi türü duygulara iyileştirici etkiler barındırmakta. Tanınma mümkün olur, popülarite sağlanır ve güçlü, tanınmış kişiler hayatlara girebilir. Sırları, yalanları, hilekarlıkları açığa çıkarma, yanlışı farketme yolunda kararlılık ve odaklanma sağlar; rekabet içeren alanlarda özgüven yükselir ve daha iddialı yapar kişiyi. Araştırma sayesinde karmaşık sorunlar çözülebilir ve böylece benlik saygımızı arttırır. İster profesyonel ister kişisel alanda olsun sorunları güç ve irade sayesinde daha rahat çözebiliriz. Yeni projelere başlamak, yeni hedefler belirlemek yolunda daha iyimser olabiliriz; ancak Merkür'ün talebi olan titizliği atlamamakta yarar var zira Neptün ortalığa sis çöktürecektir. Maddi ve manevi büyüme ve fırsat yakalama açısından ufkumuzu geniş tutmak iyi sonuçlar verebilir. Bir çoğumuzun yaşamına seyahat ve eğitim tam gaz girebilir. Başlangıçtaki sorunları çözmek Neptün'ün neden olduğu belirsizlikleri gidermek, endişeleri yok etmek açısından Jüpiter ve Pluto sextil açısından yardımı oldukça büyük olacaktır. Negatif açıların yanı sıra gökyüzü bu Yeniay'da pozitif görünümleri de bahşetmiş. Stratejik zeka ve çözüm önerileri sayesinde korkuların üstesinden gelme, karışık, belirsiz durumları ve hilekarlıkları, hataları giderebilmek mümkün olabilir.

Ülkemizde neler oluyor?


Toprak grubunda yerleşmiş bir çok gezegen olması, önümüzdeki 15 günlük süreçte artık bizlerin daha fazla güvenlik içinde olma, istikrar kazanma ve uygulamaya geçme arzusunu da yükseltecek. Bir süredir devam eden belirsiz şartların artık giderilmesi için harekete geçme olanağı tanıyacak. Özellikle Jüpiter ve Pluto arasındaki sextil açının netleşeceği 13 Eylül tarihinde Merkez Bankası'nın önceden belirlenen toplantısı akabinde çok önemli ve radikal, belki daha evvel uygulanmamış oranlar, kararlar gündeme oturabilir. Transit Jüpiter'in ülkemiz Venüs'ü ile 5. evdeki pratik kavuşumu, spekülatif hareketlere hazır olmamız yönünde işaretler veriyor. Borsa ya da döviz hareketlerinde ani iniş çıkışlar, beklenmedik hareketler oluşabilir ki bu derecece Zuben Elschemali yıldızı ile neredeyse kavuşum halinde. Bu yıldız sert etkilere sahip ve özgürlük, savaş - barış konuları, ırk, din, politika alanlarını ilgilendiriyor; ayrıca sert fırtınalara, deniz kazalarına, cinayet ve suikastlere de yol açabiliyor. Oldukça şaşırtıcı etkiler verebilir ki zaten Yeniay ülke haritamızda IC derecemiz yani Dip Nokta'sı ile de kavuşumda. Bu aralar ülkemiz dünyada epey konuşalacak gibi. Merkür sayesinde bir süredir beklenen ancak bir türlü alınması bir şekilde ertelenen kararlar için uygun bir süreç önümüzdeki 15 gün. Satürn'ün Oğlak transiti dünya da ekonomik durgunluk olarak bilinir ki bu kez ülke haritamızın 7. ev girişinde; ülkelerarası ilişkilerle bağlantılı bir durgunluk olduğunu buradan anlıyoruz. Yeniay haritasındaki gezegen yoğunluğu özellikle Mc derecesi şimdi ülkemizin 7. evinde. Bir süredir iniş çokış içeren bu ilişkiler bu kez biraz daha rayına oturabilir, olumlu gelişmeler, önemli kararlar birlikte alınabilir. Komşu ülkelerle ilişkilerde ya da orada olan operasyonlardaki belirsizlikler bu dönemde daha netleşecektir. İdlib konusu daha yoğunlaşabilir. Bu sürecin ekonomik olarak alınacak kararlar arifesinde daha olumlu geçebileceğini düşünmek istiyorum. Okul döneminin başlangıcı ile birlikte yeni zamlar yeni vergiler maalesef bel bükebilir; ancak bu zamanları birlik olarak, omuz omuza vererek aşabiliriz. Daha korumacı, daha pratik ve uygulamacı, pratikleştirici etkiler, ülke içinde bir çok alanda kendini gösterebilir. Meclis'ce alınacak bazı kararlar, önergeler bizleri şaşırtabilir. Bankalar bu süreçte kendilerinden fazlaca bahsettirecek. Bazı inşaat firmalarından, moda / tekstil şirketlerinden, spor klüplerinden ekonomik olumsuz haberler gelebilir. Bizler de Yeniay haritasının belirttiği gibi toprak enerjisini yaşamlarımıza sunmalıyız; daha temkinli, daha pratik daha tutumlu ve maddi olarak da atılımlar yapmak yerine durumları koruyucu.. Tüm bunların yanı sıra üyesi olduğumuz bazı uluslararası birliklerle ilgili olarak yeni gelişmeler, yeni kararlar gündemi meşgul edebileceği gibi Jüpiter'in kavuşum yaptığı Z. Elschemali yıldızı etkileri ile nemli doğa olayları, suikast ya da cinayet haberleri dünya gündemini alt üst edebilir. Belediye seçimleri ile ilgili olarak şaşırtıcı tarihler, kararlar parlamentodan çıkabilir. 11. evimizdeki Yeniay Asc'si ve Uranüs gezegeni Maliye Bakanlığı ve Hazine kararları ile yakından ilişkili; hep birlikte bekleyip bu ani ve şaşırtıcı gelişmeleri izleyeceğiz. Not olarak ise bazı salgın hastalıklar, toprak ve tarım ile ilgili gelişmeler belki mahsullerle, üretim ile ilgili yeni kararlar alınabilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi İran haritasının bu Yeniay sürecinde tetiklenmesi, İran başlıklı haberlerin de gündeme sıkça geleceğini söylemekte.Zerrin Zindancıoğlu
ASA, MAPAI, ISAR Cap


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder